הטרולי שלי ואני

luggage -

הטרולי שלי ואני

למקרה שקפצתם לטרמינל בשנים האחרונות, בוודאי שמתם לב לשינויים ולמגבלות החדשות של שדות התעופה ברחבי העולם, ובהתאמה - גם בישראל. כחלק מרפורמת "שמיים פתוחים" והפריחה בשוק טיסות הלואו-קוסט מתוודע הנוסע הממוצע לכך שדברים אינם כשהיו; בעוד שבעבר משקל הכבודה המותר להעלאה למטוס היה תקן אוניברסלי, היום נאלץ להתאים הצרכן את עצמו למגבלת משקל המזוודות כפי שצוינה על הכרטיס שרכש. זאת ועוד, כיום משקל המזוודות הוא אינו הקריטריון הבלעדי בסיפור אלא גם לגודל הכבודה המועלית לבטן המטוס ולמחלקת הנוסעים יש משמעות, ומשמעות כידוע שווה כסף.

כן, חברות התעופה הבינו זאת מזמן; החמרת מגבלות הכבודה וקנסות על כל חריגה קלה במשקל המזוודות הן מקור הכנסה שופע על בסיס חוסר הידע וההבנה של הנוסע הממוצע. כך תגלו למשל, שטיסה לפראג בעלות של 49 דולר היא אמנם מפתה מאוד במבט ראשון, אבל כוללת בחובה תשלומים נוספים שלא העליתם בדעתכם כלל; טיסות הלואו-קוסט יחייבו אתכם בעלות נוספת של העלאת כבודה, שלא לדבר על שירותים נוספים דוגמת קבלת כריות ושמיכה.

קצת נתונים, בבקשה

חברות התעופה השונות מגבילות את הכבודה ששולח הנוסע לבטן המטוס לטווח משקל של בין 20-23 ק"ג. הכבודה שעולה לתא הנוסעים מוגבלת למשקל ממוצע של בין 6-10 ק"ג בלבד, כאשר כל חריגה מהתקנים המחמירים נחשבת כמשקל נוסף שאתם מעלים במטוס, ועל המשקל הזה אתם נדרשים לשלם; בעמדת הצ'ק אין אתם עשויים לגלות שחויבתם בקנס שנע בין $100-$50 - הכל תלוי כמובן בחברת התעופה איתה אתם טסים, בחוקיה ומגבלותיה וביעד הספציפי עליו מדברים.

אז אתם מתכננים את החופשה הזו כבר מפברואר שעבר, מצאתם סידור מעולה לילדודס ועכשיו אתם שקועים בהילולת אריזת המזוודות לקראת השבוע החלומי שלכם בונציה; כדאי לשים לב טוב-טוב לפרטים הקטנים ולוודא שארזתם כהלכה במזוודה שמורשית להעלאה למטוס. אחרת תאלצו לעמוד בפני הפתעה לא נעימה שיציב בפניכם פקיד הקבלה: חרגתם בקילו-שניים מהמשקל המותר? שלמו את הקנס המבוקש והנה הצטמק לו ברגע תקציב הבזבוזים שלכם בדיוטי פרי, ובכלל.

רבים מאיתנו מקלים ראש דווקא בכבודה שעולה איתנו למטוס, ומדובר בטעות גדולה; המזוודה הקטנה נתפסת אצלנו ככזו ש"מראש אינה שוקלת הרבה" וחשיבותה עבור הנוסע הינה קריטית במיוחד. היא מאפשרת לנו לאפסן קרוב אלינו את הדברים שאנחנו רוצים גישה מיידית אליהם בכל רגע נתון, ודווקא בגלל הנטייה שלנו לאחסן בה את הדברים החשובים ביותר – רצוי להקפיד ביתר שאת על החוקים והמגבלות של חברות התעופה, כדי לא לגלות ברגע האחרון שהטרולי האדומה שמתגלגלת מאחורינו בעליצות שוקלת הרבה יותר משנדמה לנו בבית.

 

הגיע הזמן לשנן

אין חכם כבעל נסיון ואין מסודרים כמו אלו שהקפידו לבדוק מבעוד מועד את מגבלות חברות התעופה השונות. מצ"ב לשימושכם: רשימת ההיתרים המקסימליים להעלאת כבודת Carry-On  למטוס, על פי עשר חברות תעופה גדולות נבחרות. אין בעד מה:

חברת התעופה

רוחב X גובה X עומק

משקל מקסימלי מותר

El Al  – אל על

25 X 45 X 56

8 ק"ג

Aer Lingus  – אייר לינגוס

25 X 45 X 56

10 ק"ג

Air Berlin  - אייר ברלין

20 X 40 X 55

6 ק"ג

Condor

20 X 40 X 55

6 ק"ג

Swiss

20 X 40 X 55

8 ק"ג

Olympic Airlines

23 X 36 X 56

8 ק"ג

Golden Air

20 X 35 X 45

5 ק"ג

ChinaAirlines

23 X 36 X 56

7 ק"ג

Brussel Airlines

23 X 40 X 55

8 ק"ג

American Airlines

25 X 45 X 56

10 ק"ג

 

שימו לב: חברות התעופה רשאיות לשנות את החוקים והמגבלות לפי רצונן, ולגבות תשלום בהתאם על כל סטייה מהיתרים אלו. הנתונים מתייחסים לתקנים הממוצעים של חברות התעופה, כך שאתם אתם טסים בטיסה מוזלת רב הסיכויים שהחיוב על כבודה נגבה בנפרד, וכדאי לוודא היטב את הפרטים בטרם ההגעה לשדה. נוסעים במחלקת עסקים? הסתדרתם: במרבית חברות התעופה התנאים המוצעים לנוסעי מחלקת ביזנס גמישים יותר, ורב הסיכויים שתוכלו להעלות איתכם לטיסה גם יותר מתיק יד אחד.

הבית הנייד שלכם בטיסה

אז אחרי שסגרנו את סוגיית ההיתרים והחוקים המחמירים של חברות התעופה השונות, הגיע הזמן לעבור לשלב הכיפי בסיפור: איך לבחור מזוודות טרולי לעלייה למטוס. חושבים שזה עניין פעוט? אל תהיו כל כך בטוחים. עולם המזוודות, הגאדג'טים ואקססוריז הנסיעה למיניהם גדל עם הזמן,  ומבחר המוצרים העומד לרשות הצרכן תופח בהתאם. חשוב לדייק בבחירת מזוודת טרולי שתשמש אתכם לאורך זמן, תעמוד בתקני חברות התעופה ותאפשר לכם ליהנות בצורה מיטבית מהשימוש בה; אחרי הכל, מדובר ב"בית הנייד" שלכם בזמן הטיסה, וגם בחופשה שאחריה. לכן, יש לבחור היטב את המזוודות גם אם המזוודות במבצע מאוד מפתות.

רכה או קשיחה – מזוודות קשיחות הן אמנם עמידות יותר, אך גם שוקלות יותר. בבואנו לבחור מזוודת טרולי שתעלה איתכם למטוס, כדאי להתמקד במזוודות רכות ששוקלות פחות, שעל פי רב תהיינה מלאות בכיסי אחסון ובנפח כללי גדול יותר.

משקל ביתי – עדיין חוששים מהפתעות בשדה? מומלץ מאוד להצטייד במשקל ביתי למזוודות, שיעזור לכם להבין אם ארזתם קצת יותר מדי פיצ'פקעס מהמותר.

גלגלים ונהנים – אחד האספקטים החשובים ביותר של מזוודות הטרולי הוא הגלגלים. רגע לפני שאתם ננעלים על הדגם ששבה את לבכם בחנות או שמא נתקלתם במזוודות במבצע, וודאו שהגלגלים הם גלגלי סיליקון עמידים וחזקים, שיעמדו בעוז מול הטלטלות שבדרך ולא ייסדקו עוד לפני שהמראתם.

ידיות – ידית מזוודת טרולי איכותית היא שם המשחק. ידית עם מעצורים תמנע סגירה בלתי צפויה, ותסייע לכם לשנע את המטען בין המסועים השונים ובמטוס עצמו בקלילות וללא מאמץ.

פנים המזוודה – רצועות צולבות הממוקמות בתוך המזוודה ישמרו על הבגדים שקיפלתם יפה כל כך במקומם, וימנעו מכל התכולה להתבלגן ללא רחם כשתפרקו את המזוודה במלון. מספר גדול של תאים יסייע בארגון חכם ופונקציונלי, ואילו מזוודה עם מנגנון הרחבה תאפשר את הגדלת הנפח בעת הצורך עד לכ-25% מנפחה.

הלוק הכללי – אומרים שיופי עוזר בחיים, אבל אל תתפתו ללכת שבי אחרי טרולי שיתרונותיה מסתכמים בחזות נאה. כיום מתפקעות חנויות התיקים והמזוודות בדגמים חדשים בכל הצורות והצבעים,מזוודות במבצע מפתה ,כך שרב הסיכויים שתמצאו משהו שיקלע לטעמכם.

מומלץ לבחור במזוודה עם עם צבע מודגש, שיבלוט מרחוק על המסוע ויקל על הזיהוי – ובכל מקרה, כדאי כאמור להשקיע במזוודות מ"משפחה טובה", עמידה ושימושית לטווח הארוך וכזו עם תעודת אחריות ארוכה, לכל צרה שלא תבוא.

 

טיסה נעימה!


כתוב תגובה

לתשומת לבך, התגובות עוברות אישור לפני פרסום